Siostra M. Dolores Yamamoto
Taeko urodziła się w Japonii. Jej ojciec Siniti był konduktorem kolejowym, a matka Sigeko opiekowała się rodziną. Kochała kwiaty i miała piękny ogród. Jej dzieciństwo było szczęśliwe, a ona była najmłodszą i ulubioną z czterech córek. Państwo Yamamoto dobrymi ludźmi, pobożnymi i wiernymi buddystami. Taeko często towarzyszyła ojcu, gdy ten szedł do świątyni na modlitwę. Czuła, że pociąga ją cisza i klimat modlitwy i kontemplacji. Często zadawała sobie pytanie: “Gdzie jest prawdziwy Bóg?”
Kiedy miała dziewiętnaście lat, miała wypadek i przez 2 miesiące przebywała w szpitalu. Podczas leczenia była pod opieką swojego wuja, brata jej ojca. To właśnie w tym czasie Taeko zetknęła się z zupełnie nowym światem. Było to po II wojnie światowej, a Amerykanie nadal przebywali w Japonii.
Podczas pobytu w szpitalu poznała sympatyczną, młodą dziewczynę o imieniu Tomakya. Były w tym samym wieku. Było w niej coś innego i nie minęło wiele czasu, gdy Taeko odkryła, że jest chrześcijanką, a jej wiara nazywała się rzymsko-katolicka. Taeko zaczęła wypytywać Tomakyę o jej wiarę i wkrótce odważyła się poprosić ją o pomoc we włączeniu do Kościoła.
Pewnej niedzieli Tomakya przyprowadziła ją na Mszę Świętą i przedstawiła proboszczowi, karmelitańskiemu kapłanowi z Włoch o imieniu ojciec Zanoni. Poprosiła o natychmiastowe przyjęcie chrztu w Kościele katolickim. Ojciec Zanoni odpowiedział: “Nie! Najpierw musisz studiować katechizm przez rok, potem zrobimy ci egzamin i jeśli nadal w swoim sercu będziesz nosiła to pragnienie, możesz zostać ochrzczona”. Takie podejście zrobiło na Taeko bardzo głębokie wrażenie. Zaczęła czuć, że z pewnością Kościół Katolicki musi być tym miejscem, którego szukała w prawdzie.
Zaczęła wiernie studiować katechizm w każdy wtorek i niedzielę po południu i sama udawała się po naukę do klasztoru Sióstr Ducha Świętego. Była bardzo szczęśliwa. Jej rodzice nic nie wiedzieli o jej decyzji przejścia na katolicyzm. Kiedy wspomniała im o swoim pragnieniu zostania chrześcijanką, zaczęli ją zniechęcać. Pragnęli, by wyszła za mąż, ale Taeko stanowczo powiedziała “nie”. W końcu pozwolili jej trwać w swoim postanowieniu, myśląc, że wkrótce rozczaruje się chrześcijaństwem.
Pewnego dnia Taeko zobaczyła misjonarza karmelitańskiego spacerującego pod drzewami i była pod wielkim wrażeniem jego wyczuwalnego zanurzenia w Bogu. Zapytała go, dlaczego codziennie spaceruje w ten sposób, czytając z książki. Odpowiedział, że każdy ksiądz jest poświęcony Bogu przez całe swoje życie i dlatego zawsze odmawia swoje modlitwy lub Liturgię Godzin. Ta idea całkowitej konsekracji zafascynowała Taeko i zapytała siebie: “Czy to jest to, czego tak długo pragnęłam?”. Była przekonana, że musi ofiarować Bogu resztę życia, które jej pozostało. Doświadczyła głębi tego, jak bardzo Bóg ją kocha!
Wkrótce Taeko była gotowa do przyjęcia Chrztu i udała się ze swoją prośbą do o. Zanoni. Data przyjęcia wiary katolickiej została wyznaczona na 15 sierpnia 1955 roku. Jako swoje imię chrzcielne wybrała imię “Klara”. Kiedy po raz pierwszy przyjęła Jezusa w Eucharystii, trudno jej było oddychać. Tak wielka radość wypełniła jej serce! Tego samego dnia przyjęła również sakrament bierzmowania.
Teraz zapragnęła wstąpić do klasztoru i odważyła się zapytać o to proboszcza. On był zszokowany i wykrzyknął: “Co? Czyś ty zwariowała?
Przecież dopiero co przyjęłaś chrzest! Jesteś katoliczką dopiero od sześciu miesięcy, a już chcesz wstąpić do klasztoru? To niemożliwe! Zapomnij o tym! Musisz wyjść za mąż, wyjść za mąż, wyjść za mąż!”. Nie miała ochoty na małżeństwo. W końcu proboszcz ustąpił i powiedział, że musi poczekać jeden rok. Wtedy napisze jej referencje i pomoże jej. Przez cały rok Taeko modliła się gorąco o rozeznanie Woli Bożej. Po upływie roku wróciła do proboszcza z mocnym postanowieniem zostania siostrą zakonną. Powiedział jej bardzo poważnie: “Pamiętaj, że nie ma odwrotu i niech Bóg będzie z tobą!”.
Podczas uczęszczania na zajęcia z Katechizmu, jej instruktorką była młoda kobieta o imieniu Grazia (Junko Tsukamoto). Była ona matką chrzestną Taeko podczas chrztu i bierzmowania. Pewnego dnia Grazia powiedziała Taeko, że wstępuje w Tokio do zgromadzenia zwanego Siostrami Uczennicami Boskiego Mistrza. Zaprosiła ją, aby odwiedziła ją w domu zakonnym. Taeko poszła odwiedzić Grazię w czasie Bożego Narodzenia i została przedstawiona dwóm siostrom pochodzenia włoskiego. Były to: matka M. Pia Chiavassa i s. M. Luciana Lazzarini. Natychmiast została przyciągnięta sposobem życia i modlitwy tych sióstr.
Ze wszystkimi dokumentami i błogosławieństwem nowego proboszcza, ojca Joachima, podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu. Datę wyznaczono na 8 grudnia 1957 roku, ale nie mogła uciec z domu wujostwa. Jedynym innym terminem był 21 grudnia tegoż roku. Kiedy rodzice dowiedzieli się o jej wstąpieniu do wspólnoty bez ich wiedzy i zgody, byli bardzo źli.
Taeko wstąpiła 21 grudnia 1957 roku, a rok później wstąpiła do postulatu. Na nowicjat została wysłana do Rzymu i wyjechała do Włoch wraz z Nobu Umeki, która później otrzymała imię zakonne s. M. Luciana. Ona, podobnie jak Taeko, pochodziła z rodziny buddyjskiej. Ta wiedza bardzo jej pomogła i cieszyła się, że może dzielić swoją formację zakonną z kimś w podobnej sytuacji. W końcu dotarły do portu w Marsylii we Francji, a następnie, ruszyły dalej do Rzymu. Była szczęśliwa, że mogła tam być i stać się Siostrą Uczennicą Boskiego Mistrza.
Taeko złożyła pierwszą profesję 7 maja 1961 roku i otrzymała imię s. M. Dolores na cześć Matki Bożej Bolesnej. Swoją profesję wieczystą złożyła 7 maja 1966 roku podczas wzruszającej i bardzo pięknej uroczystości. Siostra Dolores jest prawdziwą misjonarką, ponieważ służyła Bogu w następujących miejscach: Japonia, Włochy, Irlandia, Francja i Stany Zjednoczone. Obecnie mieszka we wspólnocie we Fresno w Kalifornii, gdzie nadal świeci przykładem jako siostra pełna radości i oddaje się wielkodusznej służbie dla wszystkich.